Search
Close this search box.
eko domy modułowe

Eko Domy Modułowe – Ekologiczne i Energooszczędne Rozwiązania

Budowa domu z roku na rok staje się coraz droższa. Na początku 2023 roku za wybudowanie 1 m2 budynku mieszkalnego trzeba było zapłacić ponad 6 tysięcy złotych (1). Inflacja nie zwalnia, dlatego nie spodziewamy się, że w najbliższym czasie ceny spadną.

Zamierzasz postawić wymarzony dom, ale przerażają cię koszty? Zależy ci na energooszczędności? Świetną alternatywę dla tradycyjnego budownictwa stanowią gotowe domy modułowe. Są dużo tańsze i bardziej przyjazne dla środowiska naturalnego niż konwencjonalne budynki.
Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj dalej!

Czy domy modułowe są ekologiczne?

Nowoczesne domy modułowe są bardziej ekologiczne niż tradycyjne domy. To, w jakim stopniu budynek jest przyjazny dla środowiska zależy w dużej mierze od producenta.

Eko rozwiązania nie zawsze znajdują się w standardzie. Zdarza się na przykład, że odnawialne źródła energii, takie jak panele słoneczne, stanowią dodatkowo płatne ulepszenie. (2)

Skontaktuj się z firmą, która buduje gotowe domy prefabrykowane i modułowe. Dopytaj o ekologiczne opcje i energooszczędne instalacje.

Dlaczego budowa domów modułowych jest przyjazna dla środowiska?

Istnieje kilka powodów, dla których budowa domu modułowego jest przyjazna dla środowiska.

Po pierwsze, technologia modułowa umożliwia efektywne wykorzystanie zasobów. Nowoczesne domy prefabrykowane powstają według formuły ustalonej dla każdego modelu. Dzięki temu łatwiej oszacować, ile materiałów potrzeba na wybudowanie domu modułowego.

Ponadto, przechowywanie prefabrykatów w fabryce zmniejsza ryzyko ich uszkodzenia lub kradzieży. W rezultacie produkcja gotowych modułów generuje znacznie mniej odpadów niż stawianie konwencjonalnych domów. (3)

Warto również wspomnieć o emisji dwutlenku węgla. Ponieważ proces budowy odbywa się głównie w zamkniętej hali, ślad węglowy związany z transportem materiałów jest mniejszy niż w przypadku tradycyjnego budownictwa. Konstrukcje modułowe generują prawie o połowę mniej CO2 w porównaniu do standardowych budynków. (4)
Podczas budowy domu modułowego zużywa się mniej wody niż przy tradycyjnych konstrukcjach. (6) Dodatkowo, zastosowanie wysokiej jakości instalacji zapobiega marnowaniu wody i przyczynia się do oszczędności.
Domy z prefabrykatów słyną także ze szczelności konstrukcji. Odpowiednia izolacja ścian, sufitu i podłogi ogranicza straty energii oraz obniża koszty ogrzewania i chłodzenia. Chroni wnętrze przed wysokimi i niskimi temperaturami na zewnątrz. (5) Dzięki temu, gotowy dom modułowy jest energooszczędny i tańszy w utrzymaniu.

Producenci budynków modułowych korzystają z ekologicznych i solidnych materiałów. Izolacja jest wykonana z tworzyw pochodzących z recyklingu, takich jak sztywny polistyren, który chroni ściany zewnętrzne i dach. To z kolei powoduje oszczędność energii i zmniejszenie śladu węglowego.

Zastosowanie wysokiej jakości materiałów zapewnia także wytrzymałość domu (tutaj przeczytasz, jak długo wytrzyma dom modułowy). Trwałość konstrukcji ma znaczenie nie tylko podczas transportu gotowych elementów na miejsce budowy, ale także w trakcie jej użytkowania.

Fakt, że gotowe domy powstają w fabryce wpływa pozytywnie na szybkość budowy. Czas oczekiwania na przeprowadzkę do wymarzonego domu jest znacznie krótszy w porównaniu do tradycyjnego budownictwa (przeczytaj więcej o gotowych domach modułowych).

Dzięki temu, że elementy konstrukcji powstają pod dachem, negatywne warunki pogodowe nie opóźniają realizacji inwestycji. Co więcej, sprawny montaż minimalizuje niekorzystny wpływ placu budowy na środowisko, np. hałas, gruz i emisje. (6)

Z jakich materiałów budowane są ekologiczne domy modułowe?

Przy budowie ekologicznych domów modułowych wykorzystywane są nietoksyczne materiały przyjazne środowisku. Dużą popularnością cieszą się domy w technologii szkieletowej o konstrukcji drewnianej lub z keramzytobetonu.

Firmy stosują również materiały z recyklingu, np. do izolacji budynku. Gotowe prefabrykaty przechodzą szczegółowe kontrole jakości aby upewnić się, że spełniają wszystkie normy bezpieczeństwa.

montaż domu modułowego

Jaki wpływ na kryzys klimatyczny ma budowa domów modułowych?

Budowa domów modułowych ma pozytywny wpływ na walkę z kryzysem klimatycznym. Emituje niemal o połowę mniej gazów cieplarnianych niż tradycyjne budownictwo. Szybki montaż na miejscu budowy minimalizuje hałas, odpady i emisje związane z transportem i pracami na działce.

Ponadto, energooszczędny dom zużywa mniej zasobów i generuje niższe koszty podczas jego użytkowania. Porządna izolacja zapobiega stratom energii oraz chroni przed mrozem i upałami. W rezultacie, długoterminowo zmniejsza poziom emisji oraz rachunki za chłodzenie i ogrzewanie. (6)

FAQ - Najczęściej zadawane pytania

Jak tanio wybudować eko dom modułowy?

Aby tanio wybudować eko dom modułowy, zacznij od porównania ofert kilku producentów. Sprawdź projekty dostępne na ich stronach internetowych i wybierz te, które wydają ci się najkorzystniejsze. Następnie przemyśl swoje potrzeby i poproś wybrane firmy o wycenę. Zastanów się, która oferta najbardziej ci odpowiada zarówno pod względem kosztów, jak i zakresu usług.

Czy ekologiczne domy modułowe są drogie?

Nie, ekologiczne domy modułowe nie są drogie. W rzeczywistości są dużo tańsze niż tradycyjne domy. Niższy koszt budowy wynika m.in. z oszczędności w procesie produkcji. Pamiętaj jednak, że domu z gotowych elementów cena zależy od standardu wykończenia. Znaczenie ma także powierzchnia użytkowa, lokalizacja działki oraz to, czy decydujesz się na stan deweloperski czy wykończenie pod klucz.

Dlaczego domy modułowe zużywają mniej energii?

Domy modułowe zużywają mniej energii, ponieważ są budowane z wysokiej jakości ekologicznych materiałów oraz odpowiednio izolowane. Szczelność konstrukcji przyczynia się do niższego zużycia energii.

Źródła:

Share via
Copy link
Powered by Social Snap