Search
Close this search box.
Domy modułowe całoroczne

Domy Modułowe Całoroczne: 100, 70 czy 35m2?

Własny dom przywołuje na myśl wiele skojarzeń: wolność, niezależność, przestrzeń do życia. Jednak nie każdy zwraca uwagę na drugą stronę medalu, czyli przede wszystkim długi czas budowy i ogromne koszty, które zwykle kończą się kredytem na wiele lat.

Czy istnieje jakiś sposób, aby usunąć – albo przynajmniej ograniczyć – negatywne strony tego przedsięwzięcia? Rozwiązaniem są nowoczesne domy modułowe całoroczne.

Czym charakteryzuje się ten typ zabudowy i czy warto brać go pod uwagę?

Przeczytaj artykuł, a poznasz odpowiedź. Krok po kroku rozwiejemy twoje wszelkie wątpliwości na temat całorocznych domów modułowych, dzięki czemu łatwiej podejmiesz decyzję o inwestycji we własne, wymarzone lokum.

Przedstawiona oferta nie jest ofertą handlową w rozumieniu kodeksu cywilnego.

Dlaczego warto kupić całoroczne domy modułowe?

Całoroczne domy modułowe warto kupić z kilku powodów, wśród których największą rolę grają niższe koszty oraz szybszy proces budowy.

Wynika to z faktu, że główne elementy domu powstają w fabryce, co pozwala producentom znacznie zredukować ilość roboczogodzin.

Dodatkowo produkcja pod dachem jest odporna na kapryśną pogodę, więc unikniesz opóźnień z tego tytułu.

Kolejną istotną różnicą są materiały, z których powstaje dom. Są inne niż przy tradycyjnej zabudowie, a ponadto potrzeba ich mniej, co również wpływa na cenę. Nadal zastanawiasz się czy warto zainwestować? Opinie o domach modułowych są w większości pozytywne.

Jednak jak już wspomnieliśmy, domy modułowe mają więcej zalet. Są nimi:

Wytrzymałość

unikalny design i konstrukcja są odporne na dużą wilgoć, skoki temperatur oraz zmiany atmosferyczne.​ Przeczytaj i dowiedz się, czy domy modułowe są wytrzymałe.

Elastyczność W Wyborze Miejsca​

budynki modułowe postawisz na różnych gruntach, nawet tych nieprzeznaczonych pod budowę.​

Tańszy Fundament​

kolejna obniżka kosztów wynika z faktu, że dom modułowy nie wymaga tradycyjnych fundamentów, wystarczą palowe.​

Dobra Izolacja Cieplna I Dźwiękowa​

pokoje świetnie utrzymują ciepło, zaś wytłumienie dźwięku jest na najwyższym poziomie (1).

Łatwe Finansowanie​

banki traktują domy modułowe tak samo, jak tradycyjne, dzięki czemu nie będziesz mieć problemu z uzyskaniem finansowania.​

Zwrot z Inwestycji​

podobnie jak w przypadku tradycyjnej zabudowy, cena domu modułowego rośnie z czasem.​

Plastyczny Design​

projekt domu modułowego może przyjąć praktycznie każdy rozmiar, kształt i plan piętra.​

Budowa Bez Pozwolenia​

w przypadku małych budynków unikniesz problemów związanych z biurokracją.​

Jeśli zdecydujesz się na dom modułowy, zyskujesz jeszcze jeden atut. Jeśli pandemia zmusi nas do kolejnego lockdownu, będziesz mieć więcej miejsca dla siebie i rodziny. Długotrwały pobyt w mieszkaniu w bloku źle oddziałuje na psychikę — nie ma nawet ogródka, do którego można wyjść.

W przypadku domu modułowego na własnej działce nigdy nie doświadczysz podobnych problemów.

Przedstawiona oferta nie jest ofertą handlową w rozumieniu kodeksu cywilnego.

Sprawdź polecane projekty domów:

Dom modułowy całoroczny: co to jest?

Całoroczny dom modułowy jest rodzajem budynku, który powstaje w ok. 80-90% w fabryce, a potem przyjeżdża ciężarówkami na plac budowy. Możesz zamieszkać w nim na stałe.

W przeciwieństwie do tzw. “mobilnych domów”, nie dociera na miejsce w pełni gotowy ani nie jest osadzony na podwoziu. Fabryka produkuje jego główne części, które operator dźwigu później umieszcza w odpowiednich miejscach na fundamencie. Pod względem wyglądu gotowe domy modułowe nie różnią się niczym od tradycyjnej zabudowy. (2)

Dużą zaletą tego rozwiązania jest ekologiczność, ponieważ fabryczna produkcja sprawia, że plac budowy nie generuje dużej ilości odpadów. (3)

Jeśli chodzi o samo złożenie domu modułowego, proces przebiega bardzo podobnie do zabawy klockami Lego. Budowlańcy łączą podobne do siebie moduły w odpowiednich sekwencjach za pomocą wsuwanych lub opartych na zaczepach łączników. Dowiedz się więcej o budowie domów modułowych.

To jeszcze nie wszystko. Podczas zamówienia bez problemu wybierzesz liczbę i rodzaj modułów. Każdy z nich ma swoje własne przeznaczenie (np. salon czy kuchnia) i jest osobnym blokiem, ale w finalnej formie wszystkie stworzą jednolity budynek.

Co więcej, we współczesnych domach modułowych umieścisz również wszelkie niezbędne instalacje, takie jak kanalizacja, ogrzewanie czy wentylacja. Niektórzy producenci oferują również zaawansowane systemy bezpieczeństwa oraz inne, dodatkowe opcje.

Przedstawiona oferta nie jest ofertą handlową w rozumieniu kodeksu cywilnego.

Czym całoroczne domy modułowe różnią się od tradycyjnego budownictwa?

Całoroczne domy modułowe różnią się od tradycyjnego budownictwa w kilku istotnych kwestiach. 

O niektórych wspominaliśmy już wcześniej, ale teraz przyjrzymy się im w szczegółach.

Przedstawiona oferta nie jest ofertą handlową w rozumieniu kodeksu cywilnego.

Pierwszą wyraźnie widoczną różnicą jest czas potrzebny do produkcji domów modułowych.

Jako że w głównej mierze powstają w fabryce, cały proces przebiega sprawnie i o wiele szybciej niż na tradycyjnym placu budowy.

Dodatkowym atutem tego rozwiązania jest fakt, że dopóki prace trwają pod dachem zakładu, kapryśna pogoda w żaden sposób nie opóźni budowy.

Zmiany atmosferyczne mogą spowodować pewne problemy dopiero przy finalnym montażu domu na działce.

Kolejną istotną, a nawet decydującą różnicą jest cena. Ile kosztuje dom modułowy?

Mimo że dokładna suma zależy od konkretnego projektu i jego specyfiki, bezpiecznie możemy założyć, że i tak będzie wyraźnie niższa w porównaniu do tradycyjnej zabudowy.

No chyba że planujesz duży dom z wieloma modułami, który dodatkowo posiada najnowsze rozwiązania technologiczne.

Jednak w przypadku mniejszych projektów, bez wyszukanego designu, koszt jest dużo niższy.

Małe domy modułowe uchodzą w wielu krajach za tańszą alternatywę mieszkań, dostępną również dla mniej zamożnych rodzin. (4)

Modułowy dom całoroczny od tradycyjnego różni się także materiałem. W przypadku konstrukcji do wyboru masz trzy popularne rozwiązania:

  • stal,
  • drewno,
  • cement włóknisty.

Jeśli zaś chodzi o ściany, powstają zazwyczaj z drewna lub keramzytobetonu.

Producenci domów modułowych stosują materiały najwyższej klasy, dzięki czemu gwarantują ci dużą wytrzymałość budynku.

Budowa domu modułowego daje ci jeszcze jedną przewagę — w większości przypadków tego typu budynki są wysoce energooszczędne.

Cechują się niskim śladem węglowym i bardzo dobrą izolacją cieplną, dzięki czemu kwalifikują się do tzw. “zielonej zabudowy”.

Jednak w tym przypadku upewnij się, z jakich materiałów powstaje twój dom modułowy. Mimo że ok. 90% tej budowlanki jest ekologiczna, zdarzają się wyjątki.

Z racji fabrycznej produkcji głównych elementów domu, twoje zmartwienia (jako inwestora) spadają do minimum.

Nie przejmujesz się materiałem i ewentualnymi podwyżkami jego cen ani nie męczysz się z budowlańcami, którzy w przypadku tradycyjnej zabudowy mogą sprawiać problemy.

Co więcej, w przypadku małych domów nie potrzebujesz nawet pozwolenia na budowę, dzięki czemu ograniczasz ilość biurokracji w twoim życiu do minimum (i pomijasz koszty z nią związane).

Na temat domów modułowych bez pozwolenia więcej przeczytasz w dalszej części artykułu.

Specyfika projektów modułowych daje naprawdę duże możliwości, jeśli chodzi o design zewnętrzny oraz wewnętrzny.

Masz niemal całkowitą wolność w projektowaniu pięter, zaś same domy dostępne są w wielu różnych stylach architektonicznych.

Najczęściej będzie to nowoczesny, modernistyczny design, ale znajdziesz również bardziej tradycyjne modele. Ogólnie rzecz biorąc, domy modułowe dają ci ogromny wybór w tym zakresie.

Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby zaprojektować oryginalny budynek, który bez problemu znalazłby się w kolejnym wydaniu modnego pisma architektonicznego.

Niestety w społeczeństwie wciąż pokutuje (mylne) przekonanie, że domy modułowe są gorsze od tradycyjnych. Z tego powodu możesz mieć większe problemy ze sprzedażą budynku.

Największe kłopoty pod tym względem sprawia mały dom modułowy oraz taki, który cechuje się bardzo oryginalnymi rozwiązaniami w kwestii designu czy projektu pięter.

Weź to pod uwagę, jeśli planujesz późniejszą sprzedaż nieruchomości.

Mimo że domy modułowe są tańsze od tradycyjnych, wielu producentów podaje ich cenę bez uwzględnienia dodatkowych kosztów.

Co to znaczy? Do ceny budynku zwykle musisz doliczyć opłaty za:

  • wykonanie fundamentów,
  • transport domu na miejsce budowy,
  • pociągnięcie instalacji,
  • dodatkowe rozwiązania dostępne w ofercie.

Dlatego zdarza się, że finalna cena domu modułowego jest wyraźnie wyższa niż ta, która widnieje w katalogu.

Na szczęście nadal wyjdziesz na tym o wiele taniej w porównaniu do tradycyjnej zabudowy, gdzie koszt inwestycji nieraz rośnie z powodu drożejących materiałów budowlanych.

Więcej na temat ceny domów modułowych przeczytasz tu.

Domy modułowe całoroczne bez pozwolenia

Na terenie całego kraju obowiązuje prawo budowlane, wedle którego nie potrzebujesz pozwolenia na budowę budynku, który:

Ponadto na działce mogą znajdować się maksymalnie 2 tego typu budynki na każde 500m2. Rozwiązanie jest dobre dla każdego, kto znalazł swoją wymarzoną działkę, chce na niej jak najszybciej zamieszkać i nie potrzebuje dużego domu. W ten sposób ograniczysz wszystkie niezbędne formalności do minimum.

Nie potrzebujesz pełnego projektu budowlanego, mapy ani kierownika budowy. Dodatkowo unikasz dłużącej się biurokracji i redukujesz jej koszty do minimum. Ponadto — jeśli 35m2 to dla ciebie za mało — weź pod uwagę, że zbliża się zmiana w prawie budowlanym. Wedle nowych przepisów domy bez pozwolenia będą mogły mieć powierzchnię nawet 70m2.

Jednak nawet dziś, dzięki praktycznym i efektywnym projektom, małe budynki modułowe są bardzo przestronne i w zupełności wystarczą dla singla lub pary. Wystarczy, że dodasz do domku antresolę, a powierzchnia użytkowa przekroczy nawet 40m2, co daje już całkiem sporo miejsca.

Finalnie warto dodać, że domy modułowe posiadają możliwość rozbudowy. Dzięki temu całkiem ciekawym rozwiązaniem dla wielu ludzi będzie mały budynek, który później (gdy pozwolą na to finanse) rozbudują o kolejne segmenty. Jednak pamiętaj, że po przekroczeniu dopuszczalnego minimum powierzchni niezbędne będzie pozwolenie na budowę.

Przedstawiona oferta nie jest ofertą handlową w rozumieniu kodeksu cywilnego.

Co wybrać: całoroczny dom modułowy czy letniskowy?

Najlepszą opcją dla ciebie będzie ta, która odpowiada twoim potrzebom i oczekiwaniom. W przypadku domów modułowych letniskowych oraz całorocznych musisz zadać sobie jedno szczególnie ważne pytanie: czy wprowadzisz się na stałe, czy tylko w okresie letnim?

Dlaczego to takie istotne? Ponieważ główną różnicą między powyższymi rozwiązaniami jest ocieplenie i rozwiązania grzewcze.

Domki letniskowe zwykle mają lżejszą konstrukcję, co wynika z faktu, że nie posiadają izolacji, ocieplenia, a często nawet ogrzewania. Dlatego nadają się na lokum tylko w miesiącach letnich, jak sama nazwa wskazuje.

Plusem tego rozwiązania jest oczywiście niższa cena, co wynika przede wszystkim z mniejszych kosztów materiałowych i faktu, że z racji lżejszego ciężaru taki dom nie potrzebuje mocnych fundamentów.

Dodatkowym atutem letniskowego domu modułowego jest możliwość późniejszego ocieplenia wnętrza, ale wiąże się to z generalnym remontem i kosztami.

Z drugiej strony mamy rozwiązanie całoroczne, które posiada szczelną izolację i ocieplenie (zwykle wełną mineralną) oraz odpowiednie instalacje grzewcze. Takie domy modułowe to pełnoprawne budynki mieszkalne, niezależnie od temperatury i warunków atmosferycznych na zewnątrz.

Są oczywiście droższe, bo wymagają dodatkowych materiałów i (z racji większej wagi) solidniejszych fundamentów na miejscu budowy. W zamian oferują większe możliwości użytkowania, ponieważ zima czy chłodne miesiące jesienne im nie straszne.

Potencjał wynajmu

Jeżeli nie kupujesz domu modułowego w celu zamieszkania na stałe, tylko jako dodatkowe lokum na działkę (np. na wakacje), z powodzeniem wykorzystasz go jako źródło przychodu. Szczególnie wtedy, gdy posiadasz teren w atrakcyjnej turystycznie okolicy (dużo zieleni, las, jezioro, etc.)

Zarówno całoroczne, jak i letniskowe domy modułowe sprawdzą się w tej roli. Weź jednak pod uwagę, że ocieplony budynek wynajmiesz komuś niezależnie od pory roku, czego nie można powiedzieć o drugiej opcji. W efekcie za każdym razem, gdy nie korzystasz z domu, możesz na nim zarabiać. Wystarczy, że znajdziesz osobę chętną do wynajmu.

Przedstawiona oferta nie jest ofertą handlową w rozumieniu kodeksu cywilnego.

Najczęściej zadawane pytania

Taniej jest wybudować dom czy kupić dom modułowy?

Zdecydowanie taniej jest kupić dom modułowy. Jego główne elementy powstają w fabryce, więc dużo oszczędzasz na roboczogodzinach i materiale, którego nie potrzeba tak dużo jak w przypadku tradycyjnej zabudowy. Z drugiej strony sprzedaż domów modułowych bywa utrudniona z racji mniejszego uznania rynkowego.

Czy domy modułowe to dobra inwestycja?

Tak, domy modułowe to dobra inwestycja. W przeciwieństwie do tzw. domów mobilnych, budowlanka modułowa z czasem zyskuje na wartości, podobnie do tradycyjnej. Dzięki temu nie stracisz podczas późniejszej sprzedaży budynku.

Czy domy modułowe są długowieczne?

Domy modułowe są długowieczne. Jeśli budowa domu przebiegła bez żadnych zastrzeżeń, bez problemu wytrzyma tyle, co tradycyjny. Mówimy tu o co najmniej kilku dekadach użytkowania, a nawet dłużej — wystarczy, że odpowiednio dbasz o swoją nieruchomość.

Czy banki finansują budowę domów modułowych?

Tak! Banki finansują budowę domów modułowych, ponieważ traktują je podobnie do zabudowy tradycyjnej. Tutaj budowlanka modułowa ma ogromną przewagę nad innymi prefabrykowanymi budynkami, które nie są uznawane jako pełnoprawne domy. Innymi słowy: nie będziesz mieć problemu z uzyskaniem kredytu na dom modułowy.

Źródła: