Search
Close this search box.
Parterowe domy modułowe

Domy Modułowe Parterowe: Ile Kosztują?

Domy modułowe cieszą się coraz większym zainteresowaniem, ponieważ są rozwiązaniem szybszym i tańszym niż budowa standardowego budynku mieszkalnego. Przewiduje się, że światowy rynek budownictwa modułowego już za 6 lat może osiągnąć nawet 139 miliardów dolarów (1).

Domy te nie tylko są tańsze oraz bardziej energooszczędne od tradycyjnego budownictwa, ale również pozwalają inwestorom dostosować projekt do własnych potrzeb.

Dzisiaj na tapet bierzemy parterowe domy modułowe. Jak się okazuje to właśnie parterówki z poddaszem użytkowym były wyborem numer 1. budujących w 2021 roku (2). Dlaczego? Jakie zalety mają parterowe budynki modułowe? Czy są dużo tańsze niż piętrowe?

Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w poniższym artykule.

Zalety i Wady Rozwiązania

Poniżej opisaliśmy dla ciebie zalety i wady modułowych domów parterowych:

Zalety:

Wady:

Przedstawiona oferta nie jest ofertą handlową w rozumieniu kodeksu cywilnego.

Jak wygląda parterowy dom modułowy?

Parterowe domy modułowe mogą przyjmować różnorodne kształty – zgodnie z preferencjami kupującego – takie jak litery “L” i “U”, prostokąty, kwadraty i inne nieregularne formy.

Liczba wykorzystanych modułów zależy od docelowej wielkości lokalu oraz wpływa na jego układ. Pamiętaj, że wpłynie ona bezpośrednio na cenę budynku (4).

Niektórzy producenci domów modułowych umożliwiają ich rozbudowywanie w przyszłości, poprzez dodawanie do konstrukcji kolejnych modułów. Dzięki temu rozwiązanie jest odpowiednie dla osób, które dopiero myślą o kupnie pierwszego domu lub nie dysponują zbyt dużym budżetem.

Rozbudowa domu modułowego nie jest jednak standardem. Chciałbyś móc powiększyć budynek w przyszłości? Zapytaj producenta o tę możliwość, przed dokonaniem zakupu.

Co jest tańsze - parterowy dom modułowy czy murowany?

Parterowy dom modułowy jest tańszy niż murowany, przy czym oferuje porównywalną wygodę i przestrzeń. Pierwsze z nich z łatwością dostosujesz do własnych potrzeb. Możesz postawić na oryginalny kształt, prostotę lub rozbudować je po czasie.

Mówiąc o koszcie inwestycji nie sposób pominąć również kosztów użytkowania obydwóch typów domów. Domy modułowe są energooszczędne. Według danych e U.S. Environmental Protection Agency (EPA), koszt ogrzewania i chłodzenia są w tym przypadku aż o połowę niższe (5).

FAQ - Najczęściej zadawane pytania

Czy na parterowy dom modułowy potrzebne jest zezwolenie?

Parterowy dom modułowy postawisz bez zezwolenia, jeżeli ma metraż mniejszy niż 70 mkw oraz spełnia inne warunki przewidziane w ustawie. Przeczytasz o nich tutaj. Wówczas wystarczy, że zgłosisz jego budowę do organów nadzoru budowlanego.

Ile kosztuje parterowy dom modułowy?

Cena parterowego domu modułowego może się różnić w zależności od wielu czynników, takich jak lokalizacja, wielkość, wykończenie i cennik producenta. Średnia cena parterowych domów modułowych (60-70 mkw) wynosi 150-170 tysięcy złotych. Pamiętaj jednak, że ceny mogą się różnić w zależności od projektu.

Czy da się go rozbudować?

Tak, dom modułowy można rozbudować. Aby zwiększyć jego metraż należy dodać do konstrukcji kolejne moduły. Niestety nie wszyscy producenci oferują tę opcję. Jeżeli zależy ci na rozbudowie domu w przyszłości, poinformuj o tym producenta przed sfinalizowaniem transakcji.

Źródła: