domy modułowe cena

Domy Modułowe: Cena Budowy Nieruchomości Pod Klucz

Całoroczne domy modułowe w ostatnich latach stały się bardzo popularne. Wraz ze wzrostem ceny materiałów budowlanych, rosną koszty zakupu i budowy nieruchomości. Niedobór fachowców powoduje, że za ich usługi trzeba zapłacić więcej niż dotychczas. Nic więc dziwnego, że szukamy oszczędności.

Budownictwo modułowe oferuje niskie ceny w połączeniu z wysoką jakością materiałów. Jego atutem jest także szybkość realizacji. Dzięki temu stanowi ciekawą alternatywę dla tradycyjnych technologii budowlanych. (1)

Wybudowanie domu modułowego kosztuje średnio 15% mniej niż postawienie identycznego budynku w tradycyjny sposób. Ponadto, domy te powstają o 30-60% szybciej i są tak samo trwałe jak klasyczne budynki murowane. (2)

Na ostateczną cenę domu składa się wiele czynników. Personalizacja projektu, zastosowane materiały, powierzchnia domu i standard wykończenia – to wszystko ma znaczenie przy szacowaniu wydatków. Producenci zazwyczaj podają na swoich stronach internetowych cenę bazową za podstawowy projekt. Koszty dostosowania domu do potrzeb klienta różnią się w zależności od firmy.

Przed podjęciem decyzji warto zapytać o szczegóły oferty. Jakie czynniki mają wpływ na ceny domów modułowych? Co warto wiedzieć przed rozpoczęciem budowy? Na te i inne pytania odpowiadamy w poniższym artykule.

Przedstawiona oferta nie jest ofertą handlową w rozumieniu kodeksu cywilnego.

Ile kosztują domy modułowe?

To, ile kosztuje dom modułowy, zależy m.in. od projektu i wielkości powierzchni.

Cena konstrukcji obejmuje jedynie produkcję modułów dla wybranego planu bazowego. Personalizacja i wszelkie modyfikacje są wyceniane indywidualnie.

W zależności od producenta, na ostateczną cenę mogą składać się:

Nowoczesne domy modułowe (w 90 procentach) powstają w fabryce. Następnie są przewożone na miejsce budowy i montowane na przygotowanym wcześniej fundamencie.

Klient ma do wyboru wiele różnych stylów architektonicznych i dodatkowych opcji. Producent sam ustala, co wchodzi w skład ceny bazowej projektów i domów wykończonych pod klucz. Pamiętaj, aby upewnić się, co dokładnie obejmuje cena podana w ofercie.

Ile kosztuje dom modułowy z keramzytobetonu?

W porównaniu do budynku o konstrukcji szkieletowej, cena domu modułowego z keramzytobetonu jest nieco wyższa. Koszt budowy domu wynosi średnio od 2400 do 2700 zł za metr kwadratowy.

Poziom wydatków zależy w dużej mierze od tego, czy wybierzemy dom w stanie surowym zamkniętym, deweloperskim czy wykończony pod klucz. Różnica w cenie za metr kwadratowy wynosi na ogół kilkaset złotych. Istotne znaczenie ma także lokalizacja, wielkość i standard budynku.

Keramzytobeton jest rodzajem betonu o porowatej strukturze. Świetnie sprawdza się przy budowie domów modułowych.

Jego zastosowanie pozwala zaoszczędzić na:

Przedstawiona oferta nie jest ofertą handlową w rozumieniu kodeksu cywilnego.

Jaka jest cena małych, średnich i dużych domów modułowych?

Na koszt budowy domu modułowego wpływa przede wszystkim wielkość budynku. Im mniejszy metraż, tym niższa cena. Kwoty zaczynają się już od 70.000 zł za dom w wersji podstawowej. Do tego należy doliczyć m.in. koszt personalizacji projektu, fundamentów, instalacji, wykończenia i transportu.

Poniżej przedstawiamy porównanie cen różnej wielkości domów modułowych.

Bazowy koszt domu modułowego o powierzchni do 35 m2 w stanie deweloperskim mieści się w granicach od 70.000 do 90.000 zł.

Wymienione kwoty dotyczą budynków całorocznych. Za domek letniskowy zapłacimy mniej.

Budynki sezonowe są najczęściej budowane z drewna. Ich ceny zaczynają się już od 800 zł za metr kwadratowy. Oznacza to, że koszt inwestycji mieści się w ok. 30.000 zł.

Więcej o cenie domku do 35m2 przeczytasz tu.

W przypadku domów modułowych o powierzchni powyżej 35 m2 będziesz potrzebował pozwolenia na budowę. Koszt jego uzyskania również wpływa na ostateczną cenę inwestycji.

Za średniej wielkości dom (ok. 60-70 m2) zapłacimy ok. 150.000 – 170.000 zł. Z kolei koszt wykonania dużego domu (ok. 100 m2) to wydatek rzędu 250.000 – 300.000 zł.

Poznaj ceny domów modułowych o średniej i dużej powierzchni:

Budowa domu modułowego: czy jest tańsza od standardowej?

Budowa domu modułowego jest tańsza od standardowej. Poszczególne moduły powstają w fabryce w zamkniętej hali produkcyjnej. Dzięki temu inwestycja nie jest narażona na opóźnienia spowodowane złą pogodą.

Proces produkcji jest bardzo wydajny. Pozwala zaoszczędzić na kosztach budowy nawet kilkanaście tysięcy złotych.

Firmy, które zajmują się budową domów modułowych podają w swoich ofertach ceny bazowe. Jeśli zdecydujemy się na większy dom i wyższej jakości materiały, koszt wzrośnie.

Podstawowa wycena na ogół obejmuje produkcję modułów ze ściankami działowymi i ich montaż na działce. Do tego dochodzi koszt fundamentów, podłączenia mediów oraz transportu i wynajęcia dźwigu. Wciąż jednak za dom modułowy zapłacimy mniej niż za tradycyjny dom murowany.

Dynamiczny rozwój budownictwa modułowego ma duży wpływ na rynek nieruchomości. Domy modułowe są dostępne w różnych przedziałach cenowych. Stanowią ciekawą alternatywę dla mieszkań w bloku.

Branża domów modułowych działa jako odrębny segment na rynku mieszkaniowym. Mimo wielu zalet i rosnącej popularności, nadal przekonuje do siebie konsumentów. (4) Niektórym domy modułowe wciąż kojarzą się z tanim budownictwem o średniej jakości. Wzrost zainteresowania technologią modułową dowodzi jednak, że uprzedzenia powoli zanikają.

Przedstawiona oferta nie jest ofertą handlową w rozumieniu kodeksu cywilnego.

Domy modułowe pod klucz: cena

Cena domów modułowych pod klucz wynosi więcej niż domów w stanie deweloperskim.  Określenie “pod klucz” oznacza, że dom jest wykończony, wyposażony w niezbędne sprzęty i gotowy do wprowadzenia się.

Pozostaje jedynie umeblowanie go według własnych preferencji. Ostateczny koszt domu zależy zarówno od standardu wykończenia, jak i możliwości finansowych klienta. Najbardziej luksusowe oferty obejmują pełną aranżację wnętrz przygotowaną przez architekta.

Przed podpisaniem umowy, klient ustala z producentem standard wykończenia i wyposażenia. Niektóre firmy oferują z góry ustalone pakiety wykończeniowe i niechętnie je modyfikują. Wynika to ze stałej współpracy z konkretnymi dostawcami materiałów. Nie jest to jednak reguła.

Po ustaleniu szczegółów, klient otrzymuje pełen kosztorys. Część firm przygotowuje go w oparciu o budżet inwestora. Stara się nie przekraczać wyznaczonej kwoty.

Dom modułowy pod klucz jest bardzo wygodnym rozwiązaniem. Cały proces realizacji inwestycji nadzoruje wybrana firma. Nabywca nie musi sam szukać podwykonawców ani osobiście kontrolować przebiegu prac. Budowa domu modułowego pod klucz jest droższa niż postawienie domu w stanie deweloperskim. Ta opcja ma jednak wiele zalet. Często okazuje się bardziej opłacalna w dłuższej perspektywie.

Warto rozważyć budowę domu pod klucz z kilku powodów:

Jest dokładnie oszacowany i zapisany w umowie. Odstępstwa od przyjętych założeń finansowych zdarzają się rzadko. Z kolei samodzielne wykańczanie domu często generuje niespodziewane wydatki. Zwykle ostateczny koszt jest o 10-20% wyższy niż zakładano na początku;

Odpowiadają za efekt końcowy. Zakupione materiały wykończeniowe i sprzęty są objęte gwarancją. Nie mamy tych korzyści, gdy decydujemy się na samodzielny montaż elementów (np. drzwi);

Za nadzór prac i zatrudnienie podwykonawców odpowiada jedna osoba. Z nią ustalane są wszelkie szczegóły dotyczące budowy. Nie musimy samodzielnie szukać specjalistów, którzy będą dostępni w odpowiednim dla nas terminie. Dzięki temu czas realizacji inwestycji jest krótszy i wymaga mniejszego zaangażowania ze strony inwestora;

Producenci domów modułowych mają możliwość zakupu materiałów budowlanych i wykończeniowych w promocyjnej cenie. Ze względu na stałe i duże zapotrzebowanie, sklepy chętnie udzielają im rabatów. Osoba fizyczna nie może liczyć na tak korzystne zniżki, nawet jeśli jednorazowo kupi dużą ilość materiałów.

Modułowe domy pod klucz są dobrym rozwiązaniem dla osób, którym zależy na czasie. Pozwalają uniknąć nieplanowanych wydatków i zaoszczędzić na materiałach. Z drugiej strony, możliwości dostosowania domu do indywidualnych potrzeb bywają ograniczone. 

Firmy oferują gotowe pakiety i z góry ustalone standardy, które nie zawsze można zmodyfikować. Samodzielne wykończenie domu w stanie deweloperskim wymaga więcej czasu i zaangażowania. Sami musimy zadbać o wynajęcie i nadzorowanie ekip. Ta opcja daje jednak więcej wolności w zakresie doboru materiałów.

Przedstawiona oferta nie jest ofertą handlową w rozumieniu kodeksu cywilnego.

Od czego zależy cena domów modułowych?

Cena domów modułowych zależy od wielu czynników. Metraż, materiały, standard wykończenia, lokalizacja fabryki – to wszystko należy wziąć pod uwagę podczas szacowania kosztów. Duże znaczenie ma także wybór producenta.

Każda firma ma swój indywidualny cennik. Przed podjęciem decyzji warto upewnić się, co obejmuje cena bazowa i zapytać o dodatkowe koszty. Dobrym pomysłem jest porównanie ofert od kilku różnych firm.

Najważniejsze składniki ceny domów modułowych:

Formalności

W przypadku budynków większych niż 35 m2, należy doliczyć koszt uzyskania pozwolenia na budowę.

Producent informuje klienta, jakich formalności należy dopełnić przed rozpoczęciem realizacji inwestycji.

Fundamenty

Aby zapewnić stabilność konstrukcji, należy wylać fundamenty.

Zwiększają one wytrzymałość domu i zapobiegają gromadzeniu się wilgoci. (5)

Cena zależy od zastosowanej technologii, jednak jest to dość duży jednorazowy wydatek.

Personalizacja

Im bardziej zmodyfikujemy bazowy projekt domu modułowego, tym wyższy będzie koszt realizacji inwestycji.

Wiele firm umożliwia dostosowanie budynku do indywidualnych potrzeb klienta.

Zakres i cena poszczególnych modyfikacji zależy od producenta.

Metraż

Koszt budowy domów modułowych zależy w dużej mierze od ich wielkości.

Małe domki są tańsze niż duże domy złożone z wielu modułów.

Standard Wykończenia

Dom wykończony pod klucz stanowi większy wydatek niż budynek w stanie surowym zamkniętym lub deweloperskim.

Transport

Gotowe moduły należy przewieźć z hali produkcyjnej na miejsce budowy. Na koszt transportu wpływa m.in. odległość działki od fabryki.

Podłączenie mediów

Doprowadzenie wody, prądu i gazu wiąże się z kosztem kilku – kilkunastu tysięcy złotych. Ten wydatek jest jednak niezbędny.

Przedstawiona oferta nie jest ofertą handlową w rozumieniu kodeksu cywilnego.

Ile kosztuje transport domu modułowego?

To, ile kosztuje transport domu modułowego, zależy m.in. od lokalizacji fabryki i działki klienta. Producenci oferują swoje usługi na terenie całego kraju. W cennikach zwykle są wyznaczone strefy, w których obowiązują konkretne ceny.

Im bliżej hali produkcyjnej znajduje się miejsce budowy, tym mniej zapłacimy za transport. W zależności od odległości, koszt dostarczenia modułów na działkę waha się od kilkuset złotych do kilku tysięcy PLN.

Przy wycenie kosztów transportu znaczenie ma także waga ładunku. Najmniej kosztuje przewiezienie elementów o wadze do 3 ton. W przypadku cięższych modułów, cena wzrasta.

Najczęściej zadawane pytania

Jak długo trwa budowa domu modułowego?

Czas budowy domu modułowego jest o 30% krótszy niż czas postawienia domu metodą tradycyjną. Cały proces trwa zazwyczaj od 2 do 6 miesięcy. Sam montaż na działce zajmuje zwykle od 4 do 6 tygodni. Szybkość budowy zależy od wielkości domu, wprowadzonych modyfikacji oraz liczby modułów i zatrudnionych pracowników. (6)

Jak powstają domy modułowe?

Poszczególne elementy domów modułowych są budowane w hali produkcyjnej. Pracownicy ściśle kontrolują ich jakość na każdym etapie prac. Następnie, firma transportowa dostarcza gotowe moduły na miejsce budowy. Ekipa budowlana instaluje je na wcześniej przygotowanych fundamentach. Po wykończeniu budynek jest gotowy do zamieszkania.

Czy dom modułowy można postawić na piwnicy?

Tak, istnieje możliwość zainstalowania modułów na piwnicy.

Czy warto inwestować w domy modułowe?

Tak, warto inwestować w domy modułowe. Zarówno domy modułowe, jak i tradycyjne, są wyceniane według tych samych kryteriów. Producenci stosują wytrzymałe materiały i energooszczędne rozwiązania. Ponadto, budownictwo modułowe cały czas się rozwija. Aby zawalczyć o klienta, firmy oferują coraz ciekawsze projekty i konkurencyjne ceny.

Czy domy modułowe są wytrzymałe?

Tak, domy modułowe są równie wytrzymałe jak domy budowane tradycyjnie. Na każdym etapie produkcji poszczególne elementy przechodzą ścisłą kontrolę jakości. Dzięki temu gotowe domy są bezpieczne i solidne.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze producenta domów modułowych?

Przy wyborze producenta domów modułowych warto zwrócić uwagę na jego doświadczenie. Ponieważ domy modułowe są specyficznym rodzajem konstrukcji, warto postawić na wyspecjalizowaną firmę. Przed podjęciem decyzji zapytaj o:

  • portfolio – przykłady już zrealizowanych inwestycji,
  • licencję i ubezpieczenie,
  • kierownika projektu i podwykonawców,
  • godziny pracy firmy i ekip budowlanych,
  • formalności, jakich należy dopełnić przed rozpoczęciem budowy,
  • politykę gwarancyjną,
  • harmonogram płatności. (7)

Czy można postawić dom modułowy na płycie betonowej?

Domu modułowego nie można postawić na płycie betonowej. Nie jest ona wystarczająco wytrzymała, aby utrzymać budynek. Ciężar budynku powoduje pękanie i osiadanie płyt. W dłuższej perspektywie prowadzi to do wielu szkód.

W większości przypadków, przestrzeń pod domem jest niezbędna do zainstalowania przyłączy hydraulicznych i energetycznych. Dlatego domy modułowe buduje się zazwyczaj na piwnicy lub na fundamencie z przestrzenią podziemną (ang. crawl space).

Źródła: