Search
Close this search box.
budowa domów modułowych

Budowa Domów Modułowych Krok po kroku| Ile trwa?

Zanim zakończysz budowę tradycyjnego domu, zmierzysz się z wieloma problemami. Niektóre pojawiają się już przed rozpoczęciem prac.

Na początek potrzebujesz pozwolenia i zatwierdzonego projektu, czyli czeka cię walka z biurokracją; Potem ekipy budowlanej, z którą będziesz musiał dogadywać się przez co najmniej kilka kolejnych miesięcy. Finalnie czeka cię jeszcze walka z pogodą i rosnącymi cenami materiałów budowlanych.

Jest tego sporo, dlatego coraz więcej osób szuka alternatywnych rozwiązań. Czy takowe istnieją? Oczywiście! Dobrym przykładem jest budowa domów modułowych.

To budynki równie wytrzymałe, co tradycyjne, ale o wiele tańsze i szybsze w produkcji. Uważasz, że to niemożliwe? W takim razie przeczytaj artykuł, a rozwiejemy twoje wątpliwości.

Przedstawiona oferta nie jest ofertą handlową w rozumieniu kodeksu cywilnego.

Dlaczego warto wybudować dom modułowy?

Dom modułowy warto wybudować z kilku powodów.

To dobre rozwiązanie przede wszystkim dla osób, które chcą pójść na swoje, ale brakuje im funduszy na budowę tradycyjnego domu.

Świetnie sprawdzi się również w przypadku bardzo niecierpliwych osób, ponieważ czas oczekiwania na gotowe domy modułowe jest o wiele krótszy, niż w przypadku tradycyjnej budowy.

Jednak to dopiero początek zalet domów modułowych. Wśród innych plusów znajdują się:

Mobilność

niektóre domy modułowe bez większych problemów przestawisz na inne miejsce (można je nawet zdemontować i złożyć w całość gdzie indziej).

możliwość rozbudowy

jeśli dom stanie się dla ciebie za mały, dokupisz do niego kolejne moduły i łatwo je zamontujesz.

energooszczędność

Oszczędność

nowoczesne domy modułowe posiadają wyjątkowo szczelną izolację i ocieplenie, dzięki czemu zaoszczędzisz na ogrzewaniu.

ekologiczność

jako że budynki modułowe powstają w fabryce, nie generują dużej ilości odpadów, a ponadto cechują się niskim śladem węglowym.

Odporność na trudne warunki gruntowe

(tereny piaszczyste, podmokłe, skaliste itp.)

większa wygoda

specyfika tej budowlanki sprawia, że nie męczysz się z budowlańcami, pogodą i potencjalnymi kosztami na zakup brakujących materiałów.

elastyczność projektu

projekt domu modułowego z łatwością dopasujesz do swoich preferencji, zarówno jeśli chodzi o zewnętrzny, jak i wewnętrzny wygląd.

Przedstawiona oferta nie jest ofertą handlową w rozumieniu kodeksu cywilnego.

Jak wygląda budowa domu modułowego?

Budowa domu modułowego wygląda tak, że w ok. 80-90% odbywa się w fabryce. Następnie producent transportuje gotowe sekcje nieruchomości na teren placu budowy, gdzie zostaną złożone w całość. (1)

Moduły powstają w fabrykach. Mogą być łączone z innymi jeden przy drugim albo piętrowo, dzięki czemu klient ma do wyboru wiele konfiguracji.  Po przewiezieniu na działkę producent finalizuje proces budowy, czyli scala moduły za pomocą łączników.

Całoroczne domy modułowe (montowane na stałe) powstają wedle bardziej rygorystycznych standardów niż tradycyjne budynki. Dzięki temu masz pewność, że ich jakość będzie na najwyższym poziomie.

Jeśli zaś chodzi o materiały (o których więcej przeczytasz w dalszej części artykułu), przy domach modułowych stosuje się zazwyczaj drewno, metal lub keramzytobeton.

Co więcej, w projekcie uwzględnisz okna, instalację elektryczną, wodną i kanalizacyjną, wentylację, a nawet sieć telekomunikacyjną. Producent zainstaluje większość z tych dodatków jeszcze przed transportem na miejsce budowy, dzięki czemu w dużym stopniu zredukujesz czas inwestycji.

Producent zainstaluje większość z tych dodatków jeszcze przed transportem na miejsce budowy, dzięki czemu w dużym stopniu zredukujesz czas inwestycji.

Jednak haczyk jest taki, że w przypadku budowy domu modułowego na stałe, trzeba bardzo dobrze dopracować projekt. Dlaczego? Ponieważ raz przygotowane moduły trudno później przestawić lub zmodyfikować.

Na koniec warto dodać, że produkcja w fabryce daje więcej możliwości, jeśli chodzi o wykorzystanie ekologicznych (odnawialnych) materiałów i systemów energooszczędnych. W efekcie dużo łatwiej przygotujesz dom przyjazny środowisku. W przypadku tradycyjnej zabudowy jest z tym trudniej. Transport i składowanie ekologicznych materiałów pod gołym niebem bywa problematyczne. (2)

Przedstawiona oferta nie jest ofertą handlową w rozumieniu kodeksu cywilnego.

Ile trwa budowa domu modułowego?

Budowa domu modułowego trwa o wiele krócej w porównaniu do tradycyjnego, ale pamiętaj, że w przypadku każdej inwestycji mogą zdarzyć się opóźnienia.

Dlatego nie ma jednej odpowiedzi na pytanie o czas budowy. Jednak ogólnie rzecz biorąc, dom modułowy postawisz w ok. 3-4 miesiące.

To nawet 3 razy szybciej od tradycyjnego, którego budowa zajmuje średnio rok.

Jakim cudem domy modułowe powstają tak szybko? Odpowiedź kryje się w sposobie ich produkcji, która omija wiele przeszkód typowych dla standardowej budowlanki.

Czytaj dalej, a dowiesz się o tym więcej.

Ponieważ producent dokonuje budowy domów modułowych w fabryce, mogą powstawać równolegle do fundamentów. W przypadku tradycyjnych budynków takie rozwiązanie nie jest możliwe.

Już na tym etapie możemy mówić o znacznej oszczędności czasu. Przygotowanie fundamentu zwykle trwa około miesiąca.

Zazwyczaj za budową domów modułowych kryje się bardzo podobny plan pięter, dzięki czemu specjaliści doskonale się w nim orientują, co znacznie ułatwia i przyspiesza pracę.

Dlatego jeśli zdecydujesz się na gotowy projekt, przygotuj się na znacznie szybszy termin realizacji.

Oczywiście możesz również postawić na oryginalność i indywidualnie dopasować plan budynku, ale wtedy prace się wydłużą.

Ponadto ceny domów modułowych o bardziej wyszukanych designach będą wyższe.

Już o tym wspominaliśmy, ale warto przypomnieć, że przy tradycyjnej budowlance pogoda to bardzo istotny czynnik. Jeśli jest kapryśna, znacznie opóźni realizację inwestycji.

W przypadku domów modułowych w ogóle nie mierzysz się z tym problemem, bo powstają pod dachem fabryki. Jedynie podczas montażu na działce pogoda może mieć znaczenie.

Dodatkową zaletą takiego stanu rzeczy jest to, że miesiące zimowe lub okresy zwiększonych opadów nie przeszkadzają w budowie wymarzonego lokum.

Zastanawiasz się, ile trwa montaż domu po przywiezieniu go na miejsce docelowe?

Jako że z fabryki wyjechały gotowe moduły, jedynym zadaniem budowlańców jest połączenie ich w jedną całość. To kwestia zaledwie kilku dni, po których możesz się wprowadzać.

Co to znaczy? Do ceny budynku zwykle musisz doliczyć opłaty za:

  • wykonanie fundamentów,
  • transport domu na miejsce budowy,
  • pociągnięcie instalacji,
  • dodatkowe rozwiązania dostępne w ofercie.

Dlatego zdarza się, że finalna cena domu modułowego jest wyraźnie wyższa niż ta, która widnieje w katalogu.

Na szczęście nadal wyjdziesz na tym o wiele taniej w porównaniu do tradycyjnej zabudowy, gdzie koszt inwestycji nieraz rośnie z powodu drożejących materiałów budowlanych.

Wiesz już, że grafik prac nad domem modułowym zależy od indywidualnego projektu. Na czas realizacji wpływa wiele czynników, które należy wziąć pod uwagę. Są to m.in.:

  • przygotowania na miejscu budowy,
  • prace wykończeniowe,
  • personalizacja,
  • wielkość budynku,
  • montaż urządzeń i przyłączy. (3)

Przedstawiona oferta nie jest ofertą handlową w rozumieniu kodeksu cywilnego.

Czy potrzebuję pozwolenia na budowę domu modułowego?

Wedle aktualnego prawa budowlanego, budynki o powierzchni poniżej 35m2 postawisz na działce bez pozwolenia. Jedynym, co musisz zrobić, jest poinformowanie lokalnych władz o planach budowy. Następnie czekasz na tzw. “milczącą zgodę”. Co to oznacza? Że wstrzymujesz się z pracami na 21 dni. Jeśli w tym czasie organ władzy nie zgłosi żadnych uwag, wyraża wspomnianą milczącą zgodę.

Możesz zacząć pracę nad domem.

Oczywistą zaletą tego rozwiązania jest minimum problemów z biurokracją, co wiąże się również z mniejszymi opłatami. Ponadto w przypadku zabudowy bez pozwolenia nie potrzebujesz kierownika budowy, zatwierdzonego projektu budynku ani późniejszego odbioru gotowej nieruchomości. Po wspomnianych trzech tygodniach po prostu rozpoczynasz inwestycję.

Uważasz, że 35m2 powierzchni to trochę za mało?

Domy modułowe oferują rozwiązanie również w tym aspekcie. Wielu producentów ma w swoich katalogach projekty z antresolą, które zwiększają powierzchnię użytkową do ok. 40m2. To wystarczająca przestrzeń dla singla lub pary. Dodatkową zaletą jest to, że koszt domu modułowego bez pozwolenia (z racji wielkości) jest bardzo niska.

To jeszcze nie wszystko.

Razem z Nowym Ładem, czyli propozycją polskiego rządu, zapis w prawie budowlanym zmieni się. Wedle planów obywatele nie będą potrzebowali pozwolenia na budynki o powierzchni do 70m2. Dzięki temu bez większych przeciwności i kosztów wybudujesz dom, w którym z łatwością zmieści się cała rodzina (dowiedz się więcej o domach modułowych bez pozwolenia).

Przedstawiona oferta nie jest ofertą handlową w rozumieniu kodeksu cywilnego.

Z czego powstają domy modułowe?

Domy modułowe powstają najczęściej z trzech materiałów: keramzytobetonu, drewna oraz łupka naturalnego. Do tej listy możemy doliczyć jeszcze stal, która często służy jako element konstrukcyjny, o czym przeczytasz nieco dalej.

Każdy z materiałów ma mocne i słabe strony, dlatego firma produkująca domy modułowe powinna służyć radą przy wyborze tego, który najlepiej odpowie twoim potrzebom. Weź też pod uwagę, że niektóre przedsiębiorstwa mogą wykorzystywać np. tylko jeden lub dwa materiały. Dlatego przed wyborem producenta sprawdź, czy oferuje to, czego oczekujesz.

Keramzytobeton

Mimo że kojarzy się głównie z tradycyjnymi domami, beton w tej odmianie świetnie sprawdza się także w budowlance modułowej.

Wzmocniony za pomocą metalowej konstrukcji służy do produkcji budynków, które są długowieczne.

Jedną z jego największych zalet jest wytrzymałośćDomy modułowe z keramzytobetonu są solidne i zwykle cięższe od swoich odpowiedników (tutaj przeczytasz, czy domy modułowe są wytrzymałe).

Ponadto cechują się wysoką odpornością: wytrzymają niemal wszystko — od trzęsień ziemi do huraganów.

Dodatkowy atut tego materiału kryje się w izolacji. Keramzytobeton sprawuje się pod tym względem bardzo dobrze, zarówno w przypadku dźwięku, jak i temperatury.

Finalnie warto dodać, że gdy cykl życia keramzytobetonu dobiegnie końca, z łatwością poddaje się recyklingowi. Znajdzie zastosowanie np. w chodnikach czy kostce brukowej. 

Nic nie stoi na przeszkodzie, aby główne pomieszczenia były obszerne i miały sklepienie w stylu katedralnym, co na pewno spodoba się ludziom lubiącym dużo przestrzeni.

Ilość modułów również dopasujesz do własnych preferencji. Chcesz osobny salon, kuchnię, sypialnię i biuro? Żaden problem. 

Moduły dowolnie ze sobą połączysz i zaplanujesz w ten sposób każde piętro budynku.

Drewno

Drewno to prawdopodobnie najpopularniejszy materiał budowlany, ma wiele zalet.

Jest lekkie, stosunkowo tanie oraz znajdzie zastosowanie w różnych wersjach budynków modułowych.

Świetnie nada się zarówno na domek letniskowy, jak i dom całoroczny.

Jako że jest lżejsze od innych materiałów, znacznie ułatwia prace konstrukcyjne, czym skraca czas realizacji projektu.

Ponadto drewno wbrew pozorom cechuje się również dużą wytrzymałością.

Jedynym wymogiem jest odpowiednie pozyskanie oraz obróbka.

Kolejnym atutem jest łatwy recykling i ekologiczny charakter.

Jeśli zechcesz rozebrać dom modułowy lub jego część, bez problemu wykorzystasz pozyskane drewno w inny sposób.

Nawet gdy zostawisz je samo sobie, z biegiem naturalnych procesów rozłoży się i nie zanieczyści środowiska.

Ostatnią, ale nie mniej ważną zaletą tego materiału jest dobra izolacja.

Drewno lepiej zatrzymuje ciepło niż beton czy stal, dzięki czemu jest bardziej energooszczędne. (4)

Łupek Naturalny

Łupek to naturalny produkt natury. Jest metamorficznym kamieniem, który cechuje się wytrzymałością sięgającą ponad 100 lat i łatwą obróbką.

Dzięki temu konstruktorzy potrafią nadać mu dowolny kształt. Dodatkową zaletą łupka jest w 100% naturalny charakter.

Powstaje bez dodatku jakichkolwiek produktów chemicznych, a mimo to zachowuje swój kolor i inne właściwości o wiele lepiej niż niejedne sztuczne alternatywy. (5)

Zwykle znajduje zastosowanie jako ozdobne wykończenie elewacji lub pokrycie dachu.

Bardzo dobrze sprawdza się w tych rolach, ponieważ jest w pełni odporny na różne warunki atmosferyczne.

Co wybrać: dom modułowy na konstrukcji stalowej czy drewnianej?

Wybierz dom modułowy na konstrukcji, która najlepiej odpowie twoim oczekiwaniom i potrzebom. Jednak żeby to zrobić, potrzebujesz odpowiedniej wiedzy o zaletach i wadach obydwu rozwiązań. Znajdziesz ją poniżej.

Zalety i wady domów modułowych
na konstrukcji drewnianej:

Jako że o drewnie pisaliśmy już wcześniej, tutaj jedynie przypomnimy jego najważniejsze cechy:

Zalety i wady domów modułowych
na konstrukcji stalowej:

Domy modułowe na konstrukcji stalowej kojarzą się przede wszystkim z przeznaczeniem komercyjnym, ale ostatnio coraz więcej prywatnych osób zwraca się w ich stronę.

Plusy:

Minusy:

Plusy:

Minusy:

Przedstawiona oferta nie jest ofertą handlową w rozumieniu kodeksu cywilnego.

Najczęściej zadawane pytania

Ile kosztuje dom modułowy?

Dom modułowy kosztuje znacznie mniej od tradycyjnego, ale nie da się tutaj podać konkretnej ceny. Zależy ona w dużej mierze od wielkości budynku, skomplikowania projektu czy specyfiki terenu budowy. Jednak warto wspomnieć, że tanie domy modułowe kupisz już za mniej niż 100 tys. złotych.

Czy domy modułowe z czasem tracą na wartości?

Nie! Domy modułowe nie tracą na wartości. Wręcz przeciwnie — podobnie do tradycyjnych nieruchomości zwykle z czasem stają się coraz droższe.

Czy dom modułowy wybuduję w dowolnym miejscu?

Tak, dom modułowy wybudujesz w niemalże dowolnym miejscu. Jako że konstrukcja takiego budynku jest o wiele lżejsza, postawisz go nawet na gruntach, które nie nadają się pod tradycyjną zabudowę.

Źródła: