Search
Close this search box.

Domy Modułowe: Opinie Mieszkańców

Technologia modułowa nieustannie się rozwija. Ze względu na to gotowe domy modułowe charakteryzują się dużą wytrzymałością.

Mówi się o tym, że jakość ich wykonania jest wyższa niż w przypadku standardowych budynków, mimo niższego kosztu inwestycji. (1)

Oprócz niskiej ceny, klientów przyciągają m.in. krótki czas budowy, energooszczędność budynków oraz niestandardowe rozwiązania. Ekologiczne domy powstają na przykład ze słomianych paneli. (2)

Skoro czytasz nasz artykuł, zastanawiasz się prawdopodobnie, czy budownictwo modułowe jest rozwiązaniem dla ciebie.

Kontynuuj, aby dowiedzieć się, jakie są zalety i wady domów modułowych. Dzięki lekturze poznasz również opinie ich mieszkańców; Czy zdecydowaliby się na zakup ponownie?

Dom modułowy Całoroczny: Czy warto?

W przeszłości, domu modułowe kojarzyły się z tanimi projektami wątpliwej jakości. Priorytetem dla kupujących były niskie koszty inwestycji i czas realizacji. W technologii modułowej powstawały głównie domki wypoczynkowe (dowiedz się więcej o letniskowych domach modułowych).

Polscy klienci byli jednak nastawieni do pomysłu dość sceptycznie. W ostatnim czasie obserwujemy jednak wzrost zainteresowania gotowymi budynkami.

Nowoczesne domy modułowe mają wysoki standard. Są bardziej luksusowe niż ich odpowiedniki sprzed kilku lat. Wraz z udoskonaleniem procesu produkcji, budowle stały się też bezpieczniejsze. (3) Klienci coraz chętniej korzystają z technologii modułowej, m.in. do budowy domów całorocznych (tutaj przeczytasz więcej na ich temat).

Powinieneś jednak wiedzieć, że konstrukcje modułowe nie są idealne. Jak każde rozwiązanie, mają wady i zalety.

Zalety:

Domy modułowe są tańsze od tradycyjnych domów. Średnia różnica w cenie wynosi ok. 15%. (4) Ceny domów modułowych zależą od czynników, takich jak jakość materiałów i standard wykończenia.

Za dom w podstawowej wersji zapłacisz mniej niż za spersonalizowany projekt. Ponadto, każdy producent ustala własny cennik. Przed podjęciem decyzji porównaj oferty kilku różnych firm.

Budynki modułowe powstają (nawet dwukrotnie) szybciej niż domy budowane w sposób tradycyjny. (5)

Cały proces nadzoruje producent. Zaangażowanie inwestora ogranicza się do kwestii formalnych i przygotowania działki zgodnie z otrzymanymi wytycznymi.

Ściany i inne gotowe elementy powstają w fabryce, w zamkniętej hali. Dzięki temu, niekorzystne warunki atmosferyczne nie powodują opóźnień.

Na działce odbywają się jedynie prace przygotowawcze i montaż modułów. Dzięki temu, budowa jest mniej uciążliwa dla otoczenia. (6)

Poszczególne elementy domu przechodzą szczegółową kontrolę jakości na każdym etapie projektu. Cały proces produkcji przebiega pod ścisłym nadzorem kierownika budowy.

Powstają z trwałych i ekologicznych materiałów, które zmniejszają koszt ogrzewania i energii elektrycznej.

Klientom zależy na budowie domów przyjaznych środowisku bez wydawania ogromnej ilości pieniędzy. (7)

Natomiast producenci domów modułowych dokładają wszelkich starań, aby maksymalnie wykorzystać materiały takie jak drewno, sucha zabudowa, farby, itp. (3)

Wady:

Aby rozpocząć budowę domu, musisz od razu zapłacić producentowi pełną kwotę. Nie masz możliwości rozłożenia kosztów w czasie (chyba, że skorzystasz z kredytu).

Do jego zadań należy m.in. przygotowanie podjazdu i schodów. Odpowiada także za fundamenty, przyłączenie mediów i ewentualne dodatkowe prace na swojej działce. (4)

Jako podstawa pod dom modułowy świetnie sprawdzą się np. stopy fundamentowe.

Podobnie jak w tradycyjnym budownictwie, należy zdobyć odpowiednie pozwolenia na wybudowanie domu modułowego.

Dotyczy to jednak przede wszystkim budynków o dużym metrażu. Dom do 70 m2 postawisz bez pozwolenia – wystarczy zgłoszenie.

Czy domy modułowe są trwałe? Opinie użytkowników

W przypadku domów modułowych, trwałość budynku jest jednym z priorytetów. Producenci wykorzystują odpowiednie materiały wysokiej jakości. Wszystkie elementy konstrukcji muszą spełniać określone normy.

Co o domach modułowych mówią mieszkańcy?

... mój 20 letni prawdziwy "Norweg" budowany w latach, kiedy nikt nie miał pojęcia o składaniu elementowym, no może oprócz domków Namysłowskich.... nie popękał, nie przemarzał … (8)

W krajach skandynawskich domy modułowe cieszą się popularnością od wielu lat.

Lekkie konstrukcje dominują w krajobrazie takich krajów jak Kanada, USA, Australia, Szwecja, Norwegia, Finlandia. Jeśli tam się sprawdziły to raczej u nas też. Wędrując parę razy po Skandynawii zwracałem uwagę na jakość i trwałość tych domów. Stały po 100 lat i więcej nie robiąc wrażenia zbytnio zużytych. Budując zgodnie ze sztuką można mieć dobry dom.

Domy modułowe ze stalowej konstrukcji - czy to się opłaca?

Wybór domu modułowego ze stalowej konstrukcji może się opłacić. Budynki powstają z kontenerów lub są budowane na metalowym szkielecie. Poniżej krótko wyjaśniamy, dlaczego warto się nimi zainteresować zamiast zamawiać domy modułowe z Chin.

Domy modułowe z kontenerów to głównie domki letniskowe. Kontenery są dostosowywane do warunków mieszkalnych. Ich montaż na miejscu budowy przebiega szybko.

Od razu nadają się do użytkowania. Małe domy z kontenerów nie wymagają przygotowania fundamentów. Wystarczy, że zadbasz o wyrównanie podłoża.

To znacząco zmniejsza koszty. Nie musisz także ubiegać się o pozwolenie na budowę. W przypadku budynków do 70 m2 wystarczy zgłoszenie.
Domy modułowe oparte na metalowym szkielecie w całości powstają na hali produkcyjnej. Gotowe moduły są transportowane na działkę i tam montowane.

Stalowa konstrukcja szkieletowa podnosi trwałość budynku. Warto zauważyć, że mimo podobnej nazwy, nie jest to dom szkieletowy.

Czy domy modułowe są energooszczędne?

Tak, domy modułowe są energooszczędne. Jest to jedna z ich głównych zalet. Producenci dbają o jakość wykonania budynku oraz o jego odpowiednie ocieplenie.

Zabezpieczenie domu np. wełną mineralną sprawia, że ciepło nie wydostaje się zbyt szybko na zewnątrz. Podobnie zimne powietrze nie dostaje się do środka.

Dzięki częstym kontrolom jakości, uchybienia w zakresie szczelności konstrukcji praktycznie się nie zdarzają.

Co na ten temat mówią mieszkańcy?

Dokładność montażu wykonywanego przez nich szkieletu jest w granicach milimetrów. Ze względu na prefabrykowane elementy konstrukcyjne (belki konstrukcyjne firmy Steico, drewno KVH produkcji Belgijskiej - nie stosują polskiego ze względu na zbyt słabą jakość) i maszyny do ich obróbki (...) jest to jak najbardziej realne. (9)

Najczęściej zadawane pytania

Jak Powstają Domy Modułowe?​

Domy modułowe powstają w fabrykach. Gotowe moduły, które mogą stanowić nawet połowę domu, są transportowane na miejsce docelowe, a następnie montowane.​ Tutaj przeczytasz więcej na ich temat.

Czy Budowa Domu Modułowego Jest Dobrą Inwestycją?

Uważamy, że budowa nowoczesnego domu modułowego jest dobrą inwestycją. Popularność tego rodzaju budynków stale rośnie. Natomiast producenci nieustannie udoskonalają technologię. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że z czasem twój dom zyska na wartości. Jeśli wybudujesz go w atrakcyjnej lokalizacji, nie powinieneś mieć również problemu ze sprzedażą.

Czy Dom Murowany Jest Lepszy Od Modułowego?

Co do zasady, dom murowany nie jest ani lepszy ani gorszy od modułowego. To, który z nich będzie dla ciebie lepszy, zależy od twojej sytuacji życiowej, priorytetów i oczekiwań.

Ile Kosztuje Dom Modułowy?

Cena domu modułowego zależy m.in. od producenta, jakości materiałów, metrażu i standardu wykończenia. Zazwyczaj zaczyna się od 150 000 złotych. Przykładowo, bazowa cena dla budynku o powierzchni 42 m2 produkcji polskiej wynosi ponad 215 000 złotych. Dom o powierzchni około 35 m2 produkcji słowackiej kosztuje od 268 000 złotych. (4)

Czy Można Obejrzeć Przykładowy Projekt Domu Modułowego?​

Tak, wiele firm ma w swojej ofercie przykładowe projekty domów modułowych.​

Źródła:

Share via
Copy link
Powered by Social Snap