Budowa domu jest jest przedsięwzięciem, które wymaga dużych nakładów finansowych oraz dopełnienia wielu formalności. Przygotowanie kompletu dokumentów oraz uzyskanie niezbędnych zezwoleń zwiększają koszt i wydłużają czas realizacji inwestycji.
Spełnienie marzeń o własnym domu nie musi być czasochłonne. Technologia modułowa daje możliwość wzniesienia budynku w zaledwie kilka miesięcy. Zyskuje coraz większą popularność jako alternatywa dla tradycyjnego budownictwa.
Prawo budowlane umożliwia postawienie domu bez pozwolenia na budowę. Nieruchomość musi spełnić określone warunki.
Od 3 stycznia 2022 roku, wraz z wejściem w życie Polskiego Ładu, zaczęły obowiązywać nowe przepisy. Umożliwiają wznoszenie jednorodzinnych budynków mieszkalnych o powierzchni do 70 m2 bez konieczności uzyskania pozwolenia.
Zmiany zostały wprowadzone, aby ułatwić budowę domu. Poniżej omawiamy, jakie warunki należy spełnić aby skorzystać z nowych przepisów.
Nowoczesne domki modułowe bez pozwolenia: zalety i wady
Zalety
- Uproszczone procedury formalne - w przypadku domków do 70 m2 nie potrzebujesz pozwolenia na budowę;
- Możliwość ukończenia inwestycji w krótkim czasie;
- Brak opóźnień spowodowanych przez złą pogodę - domy modułowe powstają w zamkniętych halach produkcyjnych;
- Niższe koszty w porównaniu do tradycyjnego budownictwa;
- Energooszczędność.
Wady
- Powierzchnia domu modułowego bez pozwolenia nie może być większa niż 70 m2;
- Wysokie ceny działek budowlanych - jeśli chcesz wybudować dom, a nie masz działki, koszt jej zakupu znacząco wpłynie na cenę całej inwestycji;
- Ograniczone możliwości projektowe - nie każdy pomysł inwestora da się zaadaptować do technologii modułowej;
- Nieprecyzyjne przepisy dotyczące możliwości wynajmu i sprzedaży domu bez pozwolenia.
Przedstawiona oferta nie jest ofertą handlową w rozumieniu kodeksu cywilnego.
Domy modułowe 70m2: Jakie warunki muszę spełnić, aby postawić dom bez pozwolenia?
Aby postawić dom bez pozwolenia, musisz spełnić kilka warunków. Przede wszystkim, sprawdź miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. Budowa domu musi być zgodna z jego ustaleniami. W przypadku braku planu, złóż wniosek o warunki zabudowy. Decyzję otrzymasz w ciągu 21 dni.
Zarówno w planie zagospodarowania przestrzennego, jak i w warunkach zabudowy znajdziesz informacje o tym, co możesz postawić na swojej działce.
Kolejnym etapem jest zgłoszenie budowy domu organom nadzoru budowlanego. Do zgłoszenia załącz następujące dokumenty:
- projekt zagospodarowania działki;
- architektoniczno-budowlany projekt domu;
- oświadczenie, że budujesz dom, aby zaspokoić własne potrzeby mieszkaniowe;
- oświadczenie, że bierzesz na siebie odpowiedzialność za kierowanie budową w przypadku nieustanowienia kierownika budowy;
- oświadczenie, że złożona przez ciebie dokumentacja jest kompletna.
Nowe przepisy uniemożliwiają organom wniesienie sprzeciwu do zgłoszenia dokonanego przez inwestora. Dzięki temu, prace budowlane mogą rozpocząć się od razu po dostarczeniu kompletnego zgłoszenia do urzędu.
Aby rozpocząć realizację inwestycji i ruszyć z budową, powinieneś:
- mieć prawo do dysponowania nieruchomością na cele budowlane;
- dostarczyć zgłoszenie wraz z projektem budowlanym odpowiedniemu organowi administracji architektoniczno-budowlanej;
- zawiadomić organ nadzoru budowlanego o planowanym terminie rozpoczęcia prac.
Jako inwestor, masz obowiązek geodezyjnego wyznaczenia terenu oraz przeprowadzenia geodezyjnej inwentaryzacji powykonawczej po zakończeniu inwestycji. Powinieneś także umieścić na placu budowy tablicę informacyjną.
Całoroczny dom modułowy bez pozwolenia może mieć maksymalnie 70 m2 powierzchni zabudowy i nie więcej niż dwie kondygnacje. Obszar oddziaływania budowli powinien w całości mieścić się na działce lub działkach, na których został zaprojektowany.
Modułowe domki letniskowe podlegają takim samym zasadom. Ze względów bezpieczeństwa, nowe przepisy wprowadziły następujące ograniczenia:
- rozpiętość elementów konstrukcyjnych nie może przekraczać 6m;
- wysięg wsporników może wynosić maksymalnie 2m.
Domy modułowe bez pozwolenia: od kiedy obowiązuje nowa ustawa?
Nowa ustawa obowiązuje od 3 stycznia 2022 roku. Nowelizacja prawa budowlanego weszła w życie razem z wprowadzeniem Polskiego Ładu. Celem zmian jest minimalizacja formalności i uproszczenie procedury wznoszenia małych domów jednorodzinnych.
Przepisy pozwalają rozpocząć budowę domku mieszkalnego do 70 m2 bez pozwolenia na budowę. Nie ma również obowiązku ustanowienia kierownika budowy oraz prowadzenia dziennika budowy. Inwestor przejmuje odpowiedzialność za kierowanie budową domu. (1)
Przedstawiona oferta nie jest ofertą handlową w rozumieniu kodeksu cywilnego.
Ile kosztuje postawienie budynku modułowego bez pozwolenia?
Postawienie budynku modułowego bez pozwolenia kosztuje mniej niż wybudowanie domu o powierzchni zabudowy powyżej 70 m2. Uzyskanie pozwolenia na budowę oraz ustanowienie kierownika budowy to koszt rzędu kilku tysięcy złotych. Dodatkowo, oczekiwanie na dopełnienie wszystkich formalności urzędowych wydłuża czas realizacji inwestycji.
W przypadku małych domków, kwestie formalne są maksymalnie uproszczone. Dzięki temu, inwestor oszczędza zarówno pieniądze, jak i czas.
Przeczytaj, ile kosztuje dom modułowy 70m2.
Jak zgłosić projekt domu modułowego do 70m2?
Projekt domku modułowego do 70 m2 należy dołączyć do zgłoszenia, które składamy do organu administracji architektoniczno-budowlanej.
Rząd zapowiedział udostępnienie bazy projektów domów do 70 m2. Projekty zostaną wyłonione w konkursie. Uruchomienie strony internetowej zaplanowano na drugi kwartał 2022 roku.
Inwestor będzie mógł pobrać wybrany projekt z bazy za darmo. Na jego podstawie zbuduje nowoczesny i energooszczędny dom, który spełnia wszystkie normy bezpieczeństwa.
Przedstawiona oferta nie jest ofertą handlową w rozumieniu kodeksu cywilnego.
Czy warto zainwestować w dom modułowy bez pozwolenia na budowę?
Naszym zdaniem, warto zainwestować w dom modułowy bez pozwolenia na budowę. Budynek o konstrukcji modułowej jest tańszy niż dom postawiony metodą tradycyjną (dowiedz się więcej o jego cenie). Uproszczone formalności pozwalają dodatkowo obniżyć koszty inwestycji.
Modułowe domy bez pozwolenia powstają szybko. Są dobrym rozwiązaniem dla osób, którym zależy na czasie. Budowę możesz rozpocząć od razu po doręczeniu kompletu dokumentów organowi administracji architektoniczno-budowlanej. Gotowy budynek zostanie postawiony na twojej działce w ciągu kilku miesięcy.
Producenci domów modułowych dbają o jakość ich wykonania. Każdy domek oraz jego poszczególne elementy są szczegółowo kontrolowane na wszystkich etapach produkcji. Dzięki zastosowaniu nowoczesnych technologii i wysokiej jakości materiałów, domki modułowe są trwałe i energooszczędne.
Najczęściej zadawane pytania
Czy do postawienia domu modułowego potrzebne jest pozwolenie na budowę?
Do postawienia domu modułowego do 70 m2 nie potrzebujesz pozwolenia na budowę. W przypadku większych budynków, uzyskanie pozwolenia jest niezbędne.
Czy muszę zatrudnić kierownika budowy?
Nie, nie musisz zatrudniać kierownika budowy. Możesz to jednak zrobić, jeśli nie chcesz brać na siebie odpowiedzialności za nadzorowanie prac budowlanych.
Czy dom bez pozwolenia mogę sprzedać lub wynająć?
Nowa ustawa nie zawiera jednoznacznych regulacji dotyczących możliwości sprzedaży lub wynajmu domów bez pozwolenia. Nie ma przepisów, które określają warunki zbycia, sprzedaży lub wynajmu takich nieruchomości w odniesieniu do Kodeksu cywilnego.
Co powinienem zrobić w przypadku braku planu zagospodarowania przestrzennego?
Gdy nie ma planu zagospodarowania przestrzennego, powinieneś złożyć wniosek o określenie warunków zabudowy. Decyzja zostanie wydana w ciągu 21 dni od złożenia wniosku.
Kiedy będę mógł skorzystać z bazy gotowych projektów domów do 70 m2?
Z bazy gotowych projektów domów do 70 m2 skorzystasz w drugim kwartale 2022 roku. Projekty będą dostępne do pobrania za darmo.
Czy dom bez pozwolenia musi być parterowy?
Nie, dom bez pozwolenia nie musi być parterowy. Nieruchomość może mieć maksymalnie dwie kondygnacje.
Czy nowelizacja ustawy obejmuje także domki letniskowe?
Tak, nowelizacja ustawy obejmuje także modułowe domki letniskowe. Dopuszczalna wielkość domku bez pozwolenia została zwiększona z 35 m2 do 70 m2. Ustawodawca wprowadził ograniczenia dotyczące maksymalnej rozpiętości elementów konstrukcyjnych oraz wysięgu wsporników. Mają na celu zapewnienie bezpieczeństwa nieruchomości.
Źródła:
- (1) https://www.gov.pl/web/polski-lad/dom-bez-formalnosci