Search
Close this search box.
Domy powyżej 70m2 bez pozwolenia

Domy powyżej 70m2 bez pozwolenia – zmiany w prawie budowlanym

Jeśli marzysz o postawieniu własnego domu większego niż 70 m², mam dla ciebie dobrą wiadomość. Sejm dał zielone światło dla uproszczonych procedur budowlanych, co oznacza, że budowa takiego budynku będzie możliwa tylko na bazie prostego zgłoszenia.

Otwiera to drzwi do niesamowitych możliwości dla przyszłych inwestorów i osób, które marzą o własnych czterech kątach. Dlatego śledź dalszy rozwój wydarzeń, bo przed nami dopiero początek rewolucji w polskim budownictwie!

Nowe przepisy: budowa domów jednorodzinnych na zgłoszenie

Dokładnie 17 sierpnia sejm uchwalił zmiany w prawie budowlanym, które są ważne dla wszystkich marzących o własnym domu. Dlaczego?

Ponieważ posłowie zdecydowali się uprościć proces budowy domów jednorodzinnych.

Aktualnie nowa ustawa czeka na akceptację senatu oraz podpis prezydenta.

Gdy do tego dojdzie, budowę własnego gniazdka rozpoczniesz już po złożeniu prostego zgłoszenia.

Ale co to dokładnie oznacza i jakie domy kwalifikują się pod nowe przepisy? Otóż ustawa bierze pod uwagę:

Dom modułowy szaro-biały z tarasem i trawnikiem

Jednak w przeciwieństwie do domów poniżej 70 m², tutaj nie uciekniesz od konieczności wyznaczenia kierownika budowy oraz prowadzenia dziennika prac.

Co równie ważne, dom musi powstać na własne potrzeby, a nie w celach komercyjnych (takich jak sprzedaż czy wynajem). Ale spokojnie — jeśli zdecydujesz się zbyć nieruchomość po jej ukończeniu, twoje prawa właścicielskie nie będą ograniczane.

Jak podkreśla Ministerstwo Rozwoju i Technologii, przepis o własnych potrzebach powstał w celu uniknięcia sytuacji, w której duzi deweloperzy wykorzystywaliby nowe uproszczenia do stawiania osiedli na sprzedaż.

Krótko mówiąc, jako prywatny inwestor masz pełną swobodę w decydowaniu o przyszłości swojego domu po zakończeniu budowy.

Jakie dokumenty będą Potrzebne?

Aby zgłosić chęć rozpoczęcia budowy, potrzebujesz kilku dokumentów. Są to:

Zwróćmy tutaj uwagę na ważny szczegół. Według nowych przepisów, organy administracji architektoniczno-budowlanej nie będą mogły wnieść sprzeciwu do twojego zgłoszenia budowy domu.

Co to oznacza w praktyce? Po złożeniu wszystkich wymaganych dokumentów oraz poinformowaniu nadzoru budowlanego o planowanej dacie rozpoczęcia prac, możesz śmiało zabierać się za realizację swojego marzenia o własnym domu.

W ustawie chodzi przede wszystkim o uproszczenie procesu budowy. Marzenia wielu Polaków o własnym dachu nad głową mają stać się teraz bardziej osiągalne.

Ale uwaga — kilka kwestii wciąż pozostaje kluczowych.Budowa domu dalej opiera się na konkretnym projekcie, a cały proces musi być nadzorowany przez kierownika budowy.

Dodajmy tutaj również, że procedura odbioru domu też będzie prostsza. Wynika to z faktu, że wedle nowych przepisów tylko kierownik budowy decyduje, że budynek jest gotowy do zamieszkania.

Na czym polega budowa domu na zgłoszenie?

Budowa domu na zgłoszenie wiąże się z minimalnymi formalnościami. Poniżej tłumaczymy, co musisz wziąć pod uwagę:

Jak widzisz, procedura stała się teraz o wiele bardziej przyjazna dla inwestorów, którzy marzą o budowie własnych czterech kątów.

Podsumowanie

Wkrótce, niezależnie od wielkości domu jednorodzinnego, proces budowy ma stać się o wiele łatwiejszy. Do tej pory uproszczone procedury były zarezerwowane wyłącznie dla domów o powierzchni do 70 m². Teraz to się zmieni.

Według nowej ustawy z 2023 roku, jeśli marzysz o większym domu jednorodzinnym (maksymalnie na dwie kondygnacje), proces budowy rozpoczniesz od złożenia wniosku wraz z dokumentacją projektową. Po tym kroku, bez zbędnej zwłoki, możesz wziąć sprawy w swoje ręce i rozpocząć stawianie domu.

Dla porównania:

Wcześniej — nawet w przypadku budowy na zgłoszenie — konieczne było oczekiwanie pełnych 21 dni, aż do uzyskania tzw. “milczącej zgody” na budowę. Co więcej, w tym czasie urząd mógł odmówić lub wezwać cię do uzupełnienia dokumentacji!

Nowe podejście zakłada zniesienie tych procedur.

Zmiany mają na celu przyspieszenie i uproszczenie procesu budowy. Jednak zauważ, że przenoszą gro odpowiedzialności na ciebie (jako inwestora), a także architekta stojącego za projektem oraz kierownika budowy nadzorującego prace.

Cieszmy się zatem nadchodzącymi ułatwieniami, ale pamiętajmy o odpowiedzialności, która się z nimi wiąże.

Share via
Copy link
Powered by Social Snap