W budowie domu nie chodzi tylko o wielką przestrzeń.Kluczowe jest to, by był bezpieczny, komfortowy i pełen udogodnień. W pandemii wszyscy doceniliśmy, co to znaczy mieć swój własny kąt — swoje miejsce na świecie. W tym trudnym czasie pojawiły się też nowe pomysły na zagospodarowanie przestrzeni: drewniane domki czy biura w ogrodzie (również mobilne).
Jeśli pracujesz zdalnie, wiesz, o co chodzi. Chcesz być blisko rodziny, ale jednocześnie potrzebujesz skupienia.Właśnie dlatego różnego rodzaju domki czy pracownie ogrodowe stają się coraz bardziej popularne.
Jedną z opcji jest dom dla seniora. Brzmi egzotycznie? Może, ale to świetne rozwiązanie, które warto poznać.
W artykule przedstawiamy mnóstwo inspiracji na małe domki dla seniorów.Dlatego przygotuj się na solidną porcję wiedzy odnośnie budowy takiego miejsca
Co to jest dom dla seniora?
W podeszłym wieku dziadkowie zasługują na specjalne traktowanie i troskę. Na pewno cenią sobie także prywatność i przestrzeń, w której życie toczy się spokojniej, według ich własnych zasad.
W domu pełnym ludzi (nawet z rodziny) seniorzy mogą mieć trudności z odnalezieniem się. Dlatego wiele starszych osób przepada za domami opieki, oferującymi stałe wsparcie i towarzystwo rówieśników.
Jednak nie zawsze są one dostępne. Czasem przeszkodę stanowi wysoka cena, innym razem zbyt duża odległość. Nikt przecież nie chce wysyłać ukochanych dziadków na drugi koniec kraju.
Właśnie z myślą o starszych członkach rodziny powstały tzw. “domy dla seniorów”, znane też jako prefabrykowane jednostki mieszkalne.
Są to małe, oddzielne domki, umiejscowione w pewnej odległości od głównego budynku. Dzięki temu pozwalają na zachowanie odpowiedniej bliskości, ale i gwarantują niezbędną prywatność.
Dla wygody dziadków dom modułowy można wyposażyć w wiele udogodnień. A jeśli myślisz już o budowie, wiedz, że możesz samodzielnie dobrać potrzebne funkcje.
Nowoczesny dom dla seniora oferuje wiele praktycznych rozwiązań: antypoślizgowe podłogi, szerokie drzwi, duże okna, jasne oświetlenie i zaokrąglone blaty to tylko kilka z nich.
Każda z wymienionych funkcji jest po to, by życie dziadków stało się łatwiejsze i nie musieli obawiać się np. ostrych kantów mebli czy ryzyka poślizgnięcia.
Gdzie możesz kupić lub wynająć dom dla seniora?
Jeżeli myślisz o zakupie lub wynajmie domu dla seniora, mamy dla ciebie kilka sugestii.
Po pierwsze, wiele firm specjalizuje się w projektowaniu i budowie modułowych domów dla seniorów. Dlatego przeszukując internet, z łatwością odnajdziesz oferty lokalnych producentów budynków prefabrykowanych, którzy działają w twoim regionie. Na pewno posiadają w katalogu niejeden dom odpowiadający wszystkim oczekiwaniom i potrzebom seniorów z rodziny.
Kolejnym miejscem, gdzie warto poszukać, są portale nieruchomości lub specjalistyczne, w pełni poświęcone domom z prefabrykatów. Strony tego typu oferują bogaty wybór modułowych domów do wynajęcia lub zakupu. Co ważne, za pomocą odpowiednich słów kluczowych i filtrów zawęzisz wyniki wyszukiwania i znajdziesz najbardziej atrakcyjne oferty.
Nie zapominaj też o targach nieruchomości, które są doskonałym miejscem, jeśli chcesz poznać różnorodne opcje dostępne na rynku. Uczestnicząc w takim wydarzeniu, masz możliwość spotkania się bezpośrednio z producentami i uzyskania szczegółowych informacji na temat ich ofert.
Mimo że na pierwszy rzut oka znalezienie idealnego modułowego domu dla seniora może wydawać się wyzwaniem, dzięki różnorodności dostępnych opcji z pewnością wybierzesz odpowiedni projekt na swoją działkę.
Jednak zanim to zrobisz, dokładnie przeanalizuj wszystkie propozycje i zapoznaj się z warunkami umowy, abyś podjął świadomą i przemyślaną decyzję.
Zalety i wady domu dla seniora
Dom dla seniora w ogrodzie to bez wątpienia przyszły hit. Jednak wiedz, że pomimo nazwy jego funkcje wcale nie ograniczają się do jednego przeznaczenia. Dlatego jeśli dziadkowie w pewnym momencie zdecydują się na powrót do głównego budynku, domek wciąż może pełnić wiele ról.
Przyjrzyjmy się zatem zaletom i wadom takiego rozwiązania.
- Bliskość rodziny
Bliskość rodziny to niezaprzeczalnie największa zaleta dodatkowego domu w ogrodzie. Umożliwia on utrzymanie bliskich relacji z ukochanymi dziadkami, jednocześnie respektując ich potrzebę prywatności. Nie musisz wysyłać seniorów do odległego miejsca, gdzie dotarcie zabiera nie tylko czas, ale i wymaga wielu przygotowań.
- Dodatkowy dochód
Mówiąc o mądrej inwestycji, warto zauważyć, że dom dla seniora może stać się źródłem dodatkowego dochodu. Gdy nie jest używany, istnieje możliwość wynajęcia go. A gdy nadejdzie czas sprzedaży głównego domu, obecność dodatkowej powierzchni mieszkalnej z pewnością zwiększy wartość nieruchomości na rynku.
- Domowe biuro
Osoby pracujące zdalnie z pewnością docenią możliwość urządzenia biura w dodatkowym budynku. To idealne rozwiązanie dla tych, którzy cenią spokój podczas pracy. Wyposażony we wszystkie podstawowe udogodnienia dom modułowy potrzebuje już tylko biurka i krzesła, aby stać się funkcjonalnym miejscem o przeznaczeniu zawodowym.
- Wysoki koszt początkowy
Warto mieć na uwadze, że budowa domu dla seniora wiąże się ze sporym wydatkiem początkowym. Dlatego oczekiwanie na zwrot inwestycji prawdopodobnie potrwa co najmniej kilka miesięcy. Ponadto na starcie może nawet zajść potrzeba zaciągnięcia kredytu czy dodatkowej hipoteki.
Jak Postawić Dom dla Seniora Zgodnie z Prawem?
Zgodnie z prawem budowlanym istnieje opcja wznoszenia budynków, która umożliwia ominęcie pewnych żmudnych i czasochłonnych formalności.
Domy modułowe w pełni wpisują się w te regulacje, pod warunkiem, że ich powierzchnia nie przekracza 70 metrów kwadratowych (jednak wszystko wskazuje, że to ograniczenie również zniknie).
Jedynym wymogiem jest powierzchnia działki. Grunt na taki dom powinien mieć minimum 500 m2.
To oznacza, że na działce o powierzchni 1000 m2 wystarczy miejsca na dwa domy.
W przypadku mniejszych działek istnieje również opcja zakupu domu mobilnego, który w przepisach nie figuruje jako nieruchomość.
Dzięki temu unikniesz większości problemów z formalnościami.
Ile kosztuje dom dla seniora?
To, ile kosztuje dom dla seniora, zależy przede wszystkim od rodzaju projektu, zastosowanych rozwiązań technicznych, wielkości oraz jakości użytych materiałów. Ponadto budynki bez fundamentów będą wyraźnie tańsze (ich dodatkową zaletą jest możliwość budowy na działce rolnej).
W takim razie ile będzie cię kosztował taki dom?
Za stan deweloperski zapłacisz przeciętnie od 2000 do 4000 zł/m2. W przypadku domu pod klucz cena podskoczy nawet do 5000 lub 6000 zł i więcej za m2 (zależy od jakości wykończenia).
Oznacza to, że dom dla seniora 35 m2 w podstawowej wersji, oferujący odpowiednią prywatność, bezpieczeństwo i niezbędne funkcje, mieści się w przedziale cenowym od 120 000 do 180 000 zł. Oczywiście są też luksusowe propozycje, które kosztują nawet do 250 000 złotych i więcej. Wyższa cena wiąże się tutaj z dodatkowymi udogodnieniami.
Warto podkreślić, że wybór tańszego domku nie oznacza kompromisu w zakresie bezpieczeństwa. Różnica dotyczy przede wszystkim wyposażenia. Jak zapewne się domyślasz, im więcej dodatków i funkcji, tym większy koszt.
Dlatego wybierając modułowy dom dla seniora, zastanów się, co jest dla ciebie najważniejsze i na tej podstawie dostosuj budżet.