Search
Close this search box.
Domy prefabrykowane i modułowe

Czym różnią się od siebie domy prefabrykowane i modułowe?

W dzisiejszych czasach rosnące koszty tradycyjnej budowy domów skłaniają wielu do poszukiwania alternatywnych metod. W tym kontekście pojawia się pytanie o domy przyszłości, a nawet o możliwość kolonizacji innych planet. Czy wiesz, że pierwsze koncepcje osiedli na Marsie zakładają właśnie wykorzystanie technologii modułowej? (1)

Wróćmy jednak na ziemię. Zanim postanowisz zbudować dom, dowiedz się więcej o kluczowych różnicach między dostępnymi technologiami.

W naszym artykule przybliżamy dwa typy konstrukcji, które zrewolucjonizowały branżę budowlaną: domy modułowe i prefabrykowane. Przeczytaj i sprawdź, jaki budynek wybrać.

Czym jest prefabrykacja?

Prefabrykacja to proces, w którym budynki lub ich elementy wytwarzane są w fabryce, a następnie montowane na placu budowy. Dzięki temu cały proces jest szybszy, a nierzadko również tańszy.

Wspomniana metoda nie tylko skraca czas realizacji poszczególnych etapów budowy, ale również minimalizuje odpady i zanieczyszczenia, co czyni ją bardziej ekologiczną i zrównoważoną metodą.

W ramach wspomnianej technologii powstają budynki z różnych materiałów, m.in. domy drewniane lub z prefabrykowanych ścian keramzytowych. W zależności od tego jaką opcję wybierzesz mogą zostać wykończone pod klucz, są dostępne w stanie deweloperskim lub w stanie surowym.

Na czym polega budowa domu modułowego?

Domy modułowe to specyficzny rodzaj prefabrykacji, szczególnie popularny w krajach skandynawskich i Stanach Zjednoczonych. Poszczególne moduły budowane są w fabryce, a następnie transportowane w docelowe miejsce i montowane. Dzięki temu każdy element domu jest precyzyjnie wykonany i dopasowany do potrzeb klienta.

Rodzaje Prefabrykacji

Istnieje kilka metod prefabrykacji, a każda z nich charakteryzuje się unikalnymi cechami. Pokrótce omawiamy je poniżej:

Jak już wspomnieliśmy, moduły budynków powstają w kontrolowanych warunkach na hali produkcyjnej, a następnie transportowane i montowane na miejscu.

Chodzi o panele konstruowane w fabryce, które są następnie montowane na miejscu. Ta metoda oferuje elastyczność w projektowaniu i może być dostosowywana do różnych stylów architektonicznych.

W tym przypadku w fabryce powstaje główna konstrukcja budynku, czyli szkielet.

Domy (ale też biura, sauny lub budki) są budowane w fabryce, w całości. Następnie są transportowane na działkę klienta.

Budownictwo modułowe: historia

Termin “modułowy” zadebiutował w połowie lat 70. Zamiast pojedynczych domów mobilnych zaczęto wówczas budować bardziej zaawansowane, podwójne budynki. Ewolucja nie dotyczyła wyłącznie przestrzeni mieszkalnych.

Wybrane budynki komercyjne, takie jak hotel Marriott, również przyjęły konstrukcję modułową. Ta zaczęła zyskiwać na popularności ze względu na wszechstronność i szerokie zastosowanie.

Dlaczego warto kupić dom modułowy lub prefabrykowany?

Konstrukcje modułowe i prefabrykowane są atrakcyjne z kilku powodów. Poniżej omawiamy pokrótce najważniejsze z nich:

Prace realizowane są równocześnie na placu budowy (np. wylewanie fundamentów) i w fabryce. Ponadto budowa domu odbywa się na hali produkcyjnej, dzięki czemu istnieje mniejsze ryzyko opóźnień związanych z warunkami pogodowymi.

Do budowy domów prefabrykowanych potrzebna jest mniejsza liczba pracowników. W wielu przypadkach firmy zatrudniają pracowników ogólnobudowlanych, którzy pracują przy wskazanym etapie projektu oraz działają zgodnie z wytyczonymi standardami. Ze względu na to nie musisz martwić się o zatrudnianie kilku ekip budowlanych i specjalistów.

Dzięki temu, że budynki powstają na hali produkcyjnej, łatwiej zapewnić odpowiednią kontrolę jakości. Dzięki mniejszej liczbie działań podejmowanych na działce klienta, zwiększa się bezpieczeństwo na placu budowy.

Prefabrykowane i modułowe konstrukcje są bardziej przyjazne dla środowiska. W trakcie budowy zużywa się mniej wody. Niektóre z nich nadają się do recyklingu oraz redukują zużycie paliw kopalnych – m.in. ze względu na to, że producent nie musi przewozić każdego z materiałów osobno.

Myślisz o budowie domu bezpiecznego dla środowiska? Przeczytaj również o technologii szkieletowej.

Różnice pomiędzy konstrukcjami modułowymi a prefabrykowanymi

Podstawową zależność między budynkami modułowymi i prefabrykowanymi można określić w następujący sposób: Każdy budynek modułowy jest prefabrykowany, ale nie każdy budynek prefabrykowany składa się z modułów.

Poniżej opisujemy pozostałe, które powinieneś mieć na uwadze.

Chociaż oba rodzaje budynków powstają w hali produkcyjnej, domy modułowe są transportowane w modułach. Proces budowy budynków prefabrykowanych wygląda zgoła inaczej – przygotowane prefabrykaty (m.ni. ściany i stropy) są montowane na miejscu. Różnice te przekładają się na inne ceny budynków. Sprawdź, ile kosztuje dom modułowy.

Domy modułowe możesz modyfikować zgodnie z własnym upodobaniem, jednak bazujesz na projektach wybranych modułów zaproponowanych przez producenta. Domy prefabrykowane pozostawiają ci w tym zakresie większą dowolność. Projekty nie są zawężone do schematycznej konstrukcji, w większości przypadków możesz zlecić ich budowę według indywidualnego projektu.

Dowiedz się również, czym różnią się budynki prefabrykowane od domów szkieletowych.

Podsumowanie

W przypadku domów modułowych istnieje możliwość ich dostosowania do twoich potrzeb, jednak w dość ograniczonym zakresie. Projekty są wstępnie przygotowywane, możesz dodać w nich kolejne moduły, np. jako dodatkowe piętra.

Nowy dom prefabrykowany również stanowi atrakcyjną opcję dla osób, którym zależy na skróceniu czasu potrzebnego na wybudowanie obiektu. Większość producentów umożliwia ich wybudowanie w oparciu o indywidualny projekt.

W ostatecznym rozrachunku zarówno domy prefabrykowane, jak i modułowe oferują wyraźne korzyści. To, na którą technologię się zdecydujesz, zależy przede wszystkim od twoich indywidualnych potrzeb i preferencji. Nadal nie możesz się zdecydować? Przeczytaj opinie o domach modułowych.

Masz wizję domu prefabrykowanego, który stanie na twojej działce? A może widziałeś projekt modułów i już wyobrażasz sobie ich idealne zestawienie? Napisz do nas i podziel się swoją opinią na ten temat!

FAQ - Najczęściej zadawane pytania

Co to są domy z prefabrykatów?

Domy z prefabrykatów to budynki, których elementy powstają w fabryce. Następnie są montowane na placu budowy.

Czym są domy modułowe?

Domy modułowe są produkowane w fabryce. Następnie gotowe moduły są transportowane na plac budowy i montowane.

Czy domy modułowe to to samo co prefabrykowane?

Nie, domy modułowe to nie to samo co prefabrykowane. Budynki modułowe to specyficzny rodzaj konstrukcji prefabrykowanych (również powstają z gotowych elementów), jednak nie każdy dom prefabrykowany jest domem modułowym.

Jakie korzyści oferują domy modułowe i prefabrykowane?

Podstawowe korzyści oferowane przez domy modułowe i prefabrykowane to skrócony czas budowy. Ponadto potrzebujesz mniej pracowników na placu budowy oraz możesz być spokojny o jakość ich pracy. Poza tym budowa własnego domu we wspomnianych technologiach jest korzystniejsza dla środowiska niż metoda tradycyjna.

Czy domy modułowe muszą spełniać te same wymogi co tradycyjne?

Tak, domy modułowe muszą spełniać te same wymogi co tradycyjne. Mało tego, wielu producentów oferuje wieloletnie gwarancje na postawione budynki.

Źródła:

Share via
Copy link
Powered by Social Snap